200 Yıllık Değirmen

Ordu bölgesinde gelişen teknolojiye rağmen ırmak ve dereler üzerine kurulu olan su değirmenlerinin çarkı hiç durmadan 200 yıldır dönüyor ve mısır öğütüyor.

Çatalpınar ilçesinde Keş deresi üzerine kurulu olan ve 4 tane öğütme taşına sahip değirmenlerden birisisi olan ve Ali Çakmak’a ait olan değirmenin çarkının 200 yıldan beri döndüğü belirtildi. Elektriğin olmadığı dönemlerde çok rağbet gören ve çiftçi vatandaşın sıra bekleyerek ürünlerini öğüttüğü su değirmenleri günümüzde unutulmaya yüz tuttu.
Su değirmeni sahibi Ali Çakmak su değirmeninin dedelerinden kendilerine miras kaldığını ve değirmenin en az 200 yıllık olduğunu belirterek, “Bu tarihi miras günümüzde halen çalışmaya ve mısır öğütmeye devam ediyor” dedi.
Teknolojinin gelişmesiyle elektrikli değirmenlerin çoğaldığını ve vatandaşların artık üretmekten çok marketlerden buğdayı ve mısırı hazır aldığını belirten Çakmak, şöyle konuştu: “Bizim gençlik yıllarımızda yöremizde buğday da üretilir, insanlar buraya öğütmeye gelirdi. Gece gündüz çalışmamıza rağmen beklentilere cevap dahi veremiyorduk. Şimdi buğday çevremizde olmadığı için Mısır öğütülüyor. Bu miras bize dedelerimizden kaldı. Biz de ilgi azalmasına rağmen işletmeye devam ettik. Gelinen noktada yıllara meydan okuyan bu tarihi miras günümüzde halen çalışmaya ve Mısır öğütmeye devam ediyor.”
Çakmak, yörede artık dört öğütme taşı birden çalışan su değirmenin yok denecek kadar az kaldığına değinerek, “Eski dönemlerde dört öğütme taşı gece gündüz faal olarak çalışır ama yine de iş yetişmezdi. Şimdi de çalışır vaziyette, ancak Mısır az olduğu için sadece iki taş dönüyor. Sonuçta Mısır, buğday olacak ki taş dönsün. Ayrıca yöremizde dört öğütme taşlı su değirmeni bizden başka kalmadı” diyerek sözlerine son verdi.

Başkanımızdan Ramazan Ayı Mesajı

Çatalpınar Belediye Başkanı AHMET TÜRE, Ramazan ayı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, Ramazan’ın İslam alemine ve tüm insanlığa huzur, mutluluk ve hayırlar getirmesini diledi.

On Bir Ayın Sultanı Ramazan’ın bağışlanmanın, yardımlaşmanın ve ibadetin doruğa çıktığı çok önemli bir ay olduğunu söyleyen Çatalpınar Belediye Başkanı AHMET TÜRE mesajında, Ramazan’ın, her Müslümanın özlemle beklediği bir ay olduğunu belirtti.

Toplumsal dayanışma, paylaşma, kardeşlik ve sevgi bağlarının yoğunluk kazandığı, manevi duyguların arttığı, milletçe birlik ve beraberliğin daha da güçlendiği mübarek Ramazan ayını millet olarak karşılamanın mutluluğu içinde olduklarını vurgulayan Başkan TÜRE, mesajında şu görüşlere yer verdi:

“On bir ayın Sultanı Ramazan ayına ulaşmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Bolluğun, bereketin eksik olmadığı, birliğin, dayanışmanın, hoşgörünün arttığı bir Ramazan ayını daha tüm ilçe halkımla birlikte karşılamanın mutluluğunu yaşıyorum. Ramazan ayı, kaygıların ve sıkıntıların geri plana itildiği, sevginin, saygının ve hoşgörünün pekiştiği, insan ilişkilerinin güçlendiği, umutların canlandığı bir dönemdir. Bu vesileyle, dargınlıkları ve kırgınlıkları unutmalı, birlik ve dayanışmamızı artırmalı, geleceğe inancımızı her koşulda korumalıyız. Tüm Müslümanları ortak düşünce ve değerlerde buluşturan Ramazan’da, barışın ve hoşgörünün sürekli kılınması, toplumun tüm katmanlarında uzlaşma kültürünün yerleşmesi için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Bu anlamda, bu ayı sadece kendimiz ve çevremizle yaşamayalım, tüm kapıların açıldığı bu günlerde gönül kapılarımızı da sonuna kadar açarak tatlı dille, güler yüzle, mutlu gönülle etrafımıza sevgi, barış ve hoşgörü enerjisi yayalım. Yoksullara, öksüz ve yetimlere, düşkün ve yaşlılara, ilgiye muhtaç herkese Ramazan ayını yaşamanın küçük bir fırsatını sunalım. Onları görelim, onları anlayalım ve onlara paylaşacak bir şeyler bulalım. Bu vesile ile Çatalpınarlı hemşerilerimin ve İslam dünyasının Ramazan ayını kutluyor, Ramazan’ın milletimize, ülkemize, dünyamıza ve tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum