Turistik Mekanların Önemi Her Geçen Gün Artıyor

İlçemizin Tarihi ve Turistik Yerlerinde İncelemelerde Bulunuldu

İlçemiz sınırları içerisinde bulunan tarihi, kültürel ve turistik alanlar İlçe Kaymakamımız Sn. Osman Çelikkol ve Belediye Başkanımız Sn. Ahmet Türe tarafından incelendi.

Milyonlarca Yılda Oluşan “Sarkıtlar”

İlçemiz Göller mevkii bölgesi Fatsa-Aybastı Karayolu üzerinde bulunan tarihi sarkıtlar incelendi. İlçe Kaymakamımız Sn. Osman Çelikkol ve Belediye Başkanı Sn. Ahmet Türe tarafından incelenen sarkıtlar gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Sarkıt, (Genellikle damlataş mağaraları olarak da adlandırılan mağaralarda, mağara tavanından aşağıya doğru sarkan şekillere denir. Bu türlü sarkıtlar milyonlarca yıl boyunca yukarıdan sızan çoğunlukla kalker (kireç, kireç taşı) barındıran suların damla damla akarken ardında içinde bulundurduğu minerali (genellikle kalsiyum) bir halka şeklinde bırakması ile oluşmaktadır (sarkıtların şekilleri kış aylarında evlerin saçaklarında oluşan sivri buzlar gibidir). Yeterince zaman sonra bu sarkıtlar yukarıdan aşağıya doğru büyüyen dikitlerle birleşerek mağara içinde sütunlar oluştururlar.

Tarihi Barından “Akkaya Kalesi”

İlçemiz Akkaya Mahallesinde bulunan tarihi Akaya Kalesi İlçe Kaymakamımız Sn. Osman Çelikkol ve Belediye Başkanı Sn. Ahmet Türe tarafından incelendi.

Akkaya Kalesi; İlçe merkezimizin tam kuzey istikametinde batı-doğu istikametinde uzanan tabii bir kayalıktır. 1. Derece arkeolojik sit alanı olan kalenin üzerine çıkabilmek için, batı tarafından bir yol mevcuttur. Bu dar yol insan eli ile murçla taşlara basamak yapılarak oluşturulmuştur. Kalenin üzerine çıkıldığında 60-70 metrekarelik bir düzlük vardır. Düzlüğün güneye bakan tarafında kireç üretimi için yapılan yada maden cevherine eritmede kullanılan fırın kalıntısına benzeyen bir kalıntı mevcuttur. Fırın kalıntısının hemen yanında doğu tarafında 30-40 metrekarelik bir yer daha mevcuttur. Humuslu toprak yığıntısı vardır. Kalenin üstünde değişik yerlerinde 1.5 metre çapında 2 metre derinliğinde 4 adet sarnıç bulunmaktadır. Murçla açılmıştır. Dairemsi bir görünümdedir. Kale çevreye hakim bir konumdadır. Kaleden Bolaman çevresi ve deniz kıyıları görülmektedir. Korgan’ın son noktası olan Evricesu Yaylası da görülmektedir.

Kale çevresinde henüz bir arkeoloji kazısı yapılmamıştır. Kazı yapılması dâhilinde kalede eski döneme ait kilise, tapınak veya toplanma merkezi gibi kültür izleri taşıyan kalıntıların çıkması beklenmektedir.

Ortaköy Şelalesi

İlçe Kaymakamımız Sn. Osman Çelikkol Ortaköy Mahallesinde bulunan şelaleyi yerinde ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ortaköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Şelale yaklaşık 15-20 metre boyunda olup kayaların aşınmasıyla dik bir yamaçtan aşağı dökülmektedir. Şelaleye ulaşım fındık bahçesi içerisinden patika şeklinde oluşan yoldan yapılmaktadır. Uzaktan boyutu anlaşılamasa da şelaleye yaklaştığında eşsiz manzarası boyutunu gözler önüne sermektedir. Şelalenin yere dökülen kısmında oluşan küçük göl aynı zamanda Bolaman ırmağına bağlanan bir dere görünümündedir.

İncelemeler sonucunda gezilen Sarkıt, Akkaya Kalesi ve Ortaköy Şelalesi turizme kazandırma çalışmaları yapılmaktadır. İlçe turizmi açısından büyük öneme sahip olan bu alanlar gün yüzüne çıkartılarak tarihi dokusu bozulmadan turizm çalışması yapılması hedeflenmektedir.

dddd

aaaa

bbb

ccc

Tarih Yeniden Vucut Buluyor

İlçemiz Çatalpınar sınırları içinde bulunan geçmişi M.Ö Mithiradatlar ve Hititlere kadar uzanan tarihi bir kült merkezi olan Akkaya Arkeolojik sit alanında daha önce akademik alt yapısını hazırladığımız ören yerimizin adım adım kazı çalışmaları kısmına geçmek üzeriyiz.Akkaya Kalemizi daha çok insanımıza tanıtmak ve turizm alanındaki pastadan ilemizin de pay almasıyla ilgili olarak Ordu Üniverisitesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ahmet Ali BAYHAN ve yine aynı üniversite Hocalarımızdan Yard.Dr. Hasan BUYRUK’un yaptığı saha çalışmaları neticesinde kayanın vakit geçirilmeden temizlik ve kazı çalışması yapılarak merkezin tarihinin biran önce aydınlatılması gerekildiğini raporlarında belirttiler.Bunun üzerine kaya merkezinde bir dizi inceleme yapan Belediye Başkanımız Sayın Ahmet TÜRE ileçe Kaymakamımız Sayın Osman ÇELİKKOL ile birlikte bir dizi ziyaretlerde bulunarak merkezin biran önce kazı çalışması yapılması gerektiğini belirttiler.Konuyla ilgili olarak civar ilçelerimizde de ismi çok sık geçen Mithridatların kim olduğuna bir bakalım.

VI. Mitridat veya VI. Mithridates, d. MÖ 132 – ö. MÖ 63, veya Eupator Dionysius ile Büyük Mithridates), Pontus kralı olarak Anadolu’da MÖ 120 – MÖ 63 yıllarında hüküm sürdü.

Roma Cumhuriyeti’ne karşı en başarılı ve zeki düşmanı sayıldı. Küçük yaşta öz annesinin kenisini zehirlemek istemesinden dolayı çeşitli zehirler geliştirmiştir. İlk zehir bilimci sayılır[kaynak belirtilmeli] ve tarihte ilk biyolijik silahları kullanan kişidir[kaynak belirtilmeli]. Düşmanlarının yemeklerine kendi yaptığı zehirleri katarak ölmelerini sağlamıştır.

Roma Cumhuriyetinin dönemindeki en başarılı komutanları olan Sulla, Lucullus ve Pompey ile Mitridatik Savaşlar adı verilen 3 seferde karşılaşmıştır.

xcsdfsdf

1

2

Göller Ş.H.Ö Ortaokulu’ndan 56 Madalyalı Ziyaret

Göller Ş.H.Ö Ortaokulu’ndan 56 Madalyalı Ziyaret

Göller Şehit Hasan Özdenbaşı Ortaokulu öğrencileri, kazandıkları 56 madalya ile birlikte Belediye Başkanımız Sayın Ahmet TÜRE’yi makamında ziyaret etti.

Ziyarete İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kına, Göller Şehit Hasan Özdenbaşı Ortaokul Müdürü Mustafa Altaş, Beden Eğitimi Öğretmeni Emin Kızılkaya, Göller Mahalle Muhtarı Gökhan Kiremitçi ve Öğrenciler katıldı.

Göller Şehit Hasan Özdenbaşı Ortaokulu; okul sporları kapsamında bu yıl düzenlenen Atletizm ve Dart yarışmalarında takım halinde “Küçük Kız Puanlı Atletizm İl Birinciliği”, “Küçük Erkek Puanlı Atletizm İl Üçüncülüğü” ve “Yıldız Erkek Dart İl İkinciliği” elde etti. Bu yarışmalarda 9 Altın, 11 Gümüş ve 36 Bronz madalya olmak üzere toplam 56 madalya kazandı.

İl Birinciliği elde ettiği Küçük Kız Atletizm takımı, 15 Nisanda başlayacak olan ve Erzincan’da yapılacak olan bölge elemelerinde Ordu ilimizi temsil edecek. Ayrıca yine okul sporları kapsamında Mayıs ayı içerisinde Bocce dalında yapılacak olan yarışmaya takım halinde katılacaklar.

Göller Ş.H.Ö Ortaokul Müdürü Mustafa Altaş; “Desteklerinden dolayı Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Türe’ye teşekkür ederek bu başarıların mimarı olan Beden Eğitimi Öğretmenimiz Emin Kızılkaya’yı tebrik ederim” şeklinde konuştu.

Belediye Başkanımız Sayın Ahmet TÜRE
Alınan madalyalarda emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarken, Öğrencileri tebrik etti. Ayrıca Beden Eğitimi Öğretmeni Emin Kızılkaya’ya azimli çalışmalarından dolayı başarılarının devamını diledi.

12920289_1716003705313451_7527037653201466434_n

12936640_1716003665313455_3427278291966064766_n

12512349_1716003838646771_6216808469194130627_n

12670681_1716003635313458_7849324055198921605_n

Ordu İşkur Müdürü İsa Kaymak Belediyemiz İşkur Çalışma Sahasında

Ordu işkur Müdürü İsa KAYMAK Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında Belediyemiz parke döküm sahası içinde Kurumsal Alt Yapının yenilenmesi Projesi kapsamında Belediyemizde istihdam edilen işçilerin yanına gelerek yerinde incelemerde bulundu. Dokuz aylık Projenin uzatılması yönünde çalışmaların olduğunu belirten Kaymak Belediyemizde istihdam ettirilen işçilerin tam da istenilen şekilde çalıştırıldığını belirterek ,çevre ilçelerdeki çalışmaları incelemek üzere ilçemizden ayrılırken gelecek dönemde de Toplum Yararına Çalışma Projelerinin devam ettirileceğini belirtti.

12809707_570560873149542_8641310972895208636_n

1

2